Çanakkale Şehitleri Anıtı, Çanakkale içinde Gelibolu Yarımadasında, Çanakkale Boğazının ucunda Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alan anıttır. Çanakkale anıtı, Çanakkale Savaşlarında hayatını kaybeden iki yüz elli üç bin  Türk askerinin  anısına yaptırılmış olup, en çok ziyaret edilen anıtlardan biridir. Çanakkale’ye gidip de bu anıtı görmedim demek aslında Çanakkale’yi hiç görmemek anlamına gelir, mimari açıdan Feridun Kip, Doğan Erginbaş ile  İsmail Utkular tarafından oluşturulmuştur. Bir ara inşaatı durdurulan anıt daha sonra tamamlanabilmiştir.

Savaş Eserleri Müzesi, yanında Mehmetçik Anıtı ve Türk Şehitliği bulunmaktadır. Morto Limanı ile Çanakkale Boğazının girişi arasındadır. Üzerinde 25×25 m kaide yer alan 4 ayak üzerine oturtulmuş olan yapının yüksekliği 41,7 metredir. Ayakların genişliği 7,5 metredir. Anıt tümüyle 62,5 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Yapısal özelliklerini de sizlere aktardıktan sonra birazda Troya ve Truva Atından bahsedebiliriz.

Çanakkale ve çevresinde bolca bulunan tarihi eserlerin içerisinde en çok ziyaret edilenler arasında yer alır, Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Truva Atı. Söylemlere göre Akalıların Troyalıları mağlup etmesiyle ilgili bu hikayede bu atın içine kahraman askerler saklanıyor ve at içeri alındıktan sonra içeriden çıkan savaşçılar Troyalıları mağlup ediyorlar.

Çanakkale ve Gelibolu Yarımadası’ nda yer alan müzelerde en çok merak edilenler arasında, savaşta atılan kurşunlardan kullanılan mataralara kadar birçok obje barındıran müzeler ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

1889 yılında 2, Abdülhamit’in padişahlığı sırasında, Çanakkale’nin önde gelen Yahudi ailesinin bir üyesi Halyo tarafından inşa ettirilmiş olan Aynalı Çarşı, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi” binası yine önemli yerler içindedir. Çanakkale mimarisine ait özgün dokunun korunduğu tarihi kent merkezinde, Çarşı Caddesi ile Fetvane Sokağın birleştiği küçük meydancıktadır.

Ekonomik bir tatil yeri olarak görebileceğiniz Çanakkale en iyi tatil yeri olarak misafirlerini ağırlar ve içerisinde birçok otel barındırır. Ucuz otel seçeneklerinin de bulunduğu Çanakkale tarihi turlar ve kültür turları ve termal turları ile sizleri bekliyor. Her anlamda tatil yapabileceğiniz yerler içerisinde bulunan Çanakkale, en gözde tatil yerleri arasında bulunuyor.

Incoming search terms:

  • anakkale ant
  • çanakkale anıtı
  • ?anakkale an?t?