Tarih açısından ülkemizde önemli bir yere sahip olan Çanakkale, tarihi ve harika doğasının barındırdığı güzellikleri birlikte taşır. Beş bin senelik eserleri Çanakkale de görmek mümkündür. Ziyaret edilen önemli yerler içinde Truva Atı bulunmaktadır. Truva Atının yanında camiler, türbeler, kiliseler ve külliyeler bolca bulunmaktadır. Müzeler ise bu tarihi eserlerden kalan eserleri ya da bu dönemlerden kalan objeleri bünyesinde barındırır.

Çimenlik kalesi Kocaçay ağzında bulunan ve 1452’de Fâtih Sultan Mehmed Han tarafından Bizans’a denizden gelecek yardımı önlemek için yapılmıştır, Bozcaada kalesi, 1807’de başlanmış olan yapımı İkinci Mahmud Han devrinde tamamlanmıştır, Gelibolu kalesi ise ,Bizans İmparatoru Birinci Jüstinianus tarafından tâmir ettirilmiştir. Bugünlere kalan ise sadece bir burcudur.

Troya ise M.Ö 3. ve 2. bin yıllarda canlı bir kültür kenti, yerleşik tarım topluluklarını yöneten bir krallığın merkezidir. Troya kentinin defalarca yıkılıp yeniden kurulduğu söyleniyor. M.Ö 13. yüzyılın sonlarına doğru büyük bir yangın geçirmiş olan Troya bölgesine çeşitli uygarlıklar sahip olmuştur. Çok fazla kurulduğu içinde bir kültür şehri olarak görülebilir, içinde kazılar sonucunda aynı bölgede üst üste kurulmuş, yedi ayrı kültürü temsil eden dört mimari katın oluşturduğu dokuz yerleşme olduğu görülmüştür.

En çok ziyaret edilen bu bölgeler arasında yer alan Truva atının ise ilginç bir hikayesi vardır, Akalar Troyalıları bir savaş sonrasında yenemeyeceğini düşünerek bir tahta at içine en kahraman savaşçılarını bırakırlar, Akaların kaçtığına inanan Troyalılar atı içeri alırlar ve eğlenmeye başlarlar bu sırada atın içinden çıkan savaşçılar Akalılara Troyanın kapılarını açar ve Akalar bu savaşı kazanır. Kral ve oğlu ölür.
Truva hazinelerinin en değerli iki yüz altmış parçası Moskovoda bulunan bir müzede yer alır. Bizim Truva hazineleri diye adlandırdığımız hazinelerin ise önce yurtdışına çıkarıldığı daha sonra ise ikinci Dünya savaşından sonra yok olduğu biliniyor.

Çanakkale aynı zamanda her taşıyla ayrı bir önem taşır, saydıklarımızdan başka da nice güzellikleri ve eserleri vardır, yapılabilecek birçok aktivitenin yanında en çok tarihi yerleri, müzeleri ve şehitlikleri görmeye gelir turistler. Ekonomik tatil olanakları sunan Çanakkale’yi ziyaret edebilir, harika bir tatil yapma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Incoming search terms:

  • tarihi eserler
  • tarihi camiler
  • çanakkale tarihi eserleri
  • ülkemizdeki tarihi eserler
  • çanakkalenin tarihi eserleri
  • tarihi güzellikler
  • ülkemizin tarihi eserleri
  • çanakkale eserleri
  • ülkemizdeki tarihi yerler
  • çanakkale tarihi eserler